• ورود اعضا
  • ثبت نام
  • پیگیری
  • استرداد
  • 051 - 38331291
آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء؛ معروف به خواجوی کرمانی در سال ۶۸۹ ه.ق، در استان کرمان متولد شد. او از شاعران دوران مغول بود و در سال ۷۵۲ هجری قمری در شیراز از دنیا رفت، مقبره‌ی خواجوی کرمانی در ضلع ناحیه‌ی غربی تنگ الله اکبر شیراز، روبروی دروازه‌ی قرآن ، بنا شده است. همچنین چشمه‌ی مشهور رکن اباد از نزدیک آرامگاه خواجو عبور  می‌کند.


کمال‌الدین ابوالعطاء؛ معروف به خواجوی کرمانی در سال ۶۸۹ ه.ق، در استان کرمان متولد شد. او از شاعران دوران مغول بود و در سال ۷۵۲ هجری قمری در شیراز از دنیا رفت، مقبره‌ی خواجوی کرمانی در ضلع ناحیه‌ی غربی تنگ الله اکبر شیراز، روبروی دروازه‌ی قرآن ، بنا شده است. همچنین چشمه‌ی مشهور رکن اباد از نزدیک آرامگاه خواجو عبور  می‌کند.

 

شخصیت خواجوی کرمانی

وی در سال ۶۷۹ ه.ق چشم به جهان گشود و از نوابغ ادبیات بود. به کشورهایی مثل بيت‌المقدس (فلسطین) ، مصر، شام، حجاز و عراق سفر می‌کند. مدتی در کشور بغداد زندگی کرده، سپس به ایران برگشته و به شیراز میرود و مدتی از عمر خود را در کنار فردی به نام  ابواسحاق می‌گذراند و از وجود ایشان بهره‌ها کسب می‌کند. همچنین ارتباط خوب و صمیمی با افرادی مثل عماد فقیه کرمانی، سلمان ساوجی (سلمان ساوجی از  شاعران قرن ۸ ه.ق از قصیده‌سرایان و غزل‌گویان معروف ایران است)، عبید زاکانی ( خواجه نظام‌الدین عبیدالله که به  عبید زاکانی شهرت داشته است شاعر و نویسنده‌ی طنز پرداز سده‌ی ۸ ه.ق) شیخ امین الدین بلیانی (شیخ امین‌الدین بلیانی کازرونی از عرفای قرن هفتم و هشتم هجری قمری در استان فارس سکونت داشته است.) و خواجه حافظ شیرازی (خواجه شمس‌الدین محمد‌بن‌بهاءالدین معروف به حافظ شیرازی و از شاعران بزرگ و نامداری است که در قرن ۸ هجری قمری زندگی کرده است.) داشته است و سرانجام در سال ۷۵۲ هجری قمری در شیراز دارفانی را وداع گفت. آرامگاه ایشان در سال ۱۳۱۵ هجری قمری، توسط اداره ی فرهنگ استان فارس ساخته شده است.

آرامگاه وی به شماره ی ملی ۹۱۶، به فهرست بناهای تاریخی ایران ثبت شده است.

معماری آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی معماری بینظیری دارد. در قسمت پایین و بالای آرامگاه ۲ عدد ستون قرارداده  شده و این مقبره در مکانی که ساخته شده است سقف ندارد. در میان این مکان تاریخی گوری وجود دارد که روی آن منحنی شکل است. بر روی این گور نوشته‌ای حک نشده که مشخص شود خواجو داخل آن دفن شده است و تنها چیزی که روی این قبر به چشم می‌خورد آیه‌ای از سوره‌ی الرحمن است که محققان معتقدند به خط ثلث حکاکی شده و متن آیه این است؛ کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام.

آثار خواجوی کرمانی

 

خواجوی کرمانی شاعر پر آوازه خطه کرمان است . حافظ شیرازی از او بسیار  تاثیر گرفته و از خواجوی کرمانی می‌توان به عنوان شخصیت اثر گذار غزلیات حافظ نام برد . ۳ عدد غار در نزدیکی آرامگاه خواجوی کرمانی وجود دارد که بر اساس مدارک موجود، مریدان و عالمان آن زمان یکی از این ۳ غار را برای عبادت انتخاب کرده و روزها و شبها حمد خداوند را به جای می‌آوردند.

 

در یکی دیگر از این غارها بقعه‌ی شخصی به اسم خواجه عماد‌الدین محمود وجود دارد که گقته می‌شود یکی از وزرای ابواسحاق اینجو (امیر جمال الدین شاه شیخ ابواسحاق حاکم مشهور آل اینجو بوده که در دوره‌ی ایلخانی در شهرهای اصفهان و شیراز حکومت کرده است.) بوده است. همچنین تصاویری برجسته و زیبا در اطراف این غار بنا شده است و باستان‌شناسان بر این باورند که این نقوش به دستور حسینعلی میرزا  در سال ۱۲۱۸ طراحی و قرارداده شده است.به نظر می رسد که دانشگاه شعر و ادبیات فارسی استان کرمان، گنگره‌ای را جهت بزرگداشت خواجو در سال ۱۳۷۰ در این شهر برگذار می‌کند که آخرین جلسه‌ی آن به شهر شیراز ختم می‌شود.

سازمان‌های شهرداری شیراز و استانداری فارس با همکاری یکدیگر اقدام به مرمت دیوارها و کف آرامگاه خواجو می‌کنند و مجسمه‌ی زیبا از خواجوی کرمانی را ساخته و در این مکان قرار میدهندپادنا گشت